Léto. Prázdniny. Dovolená. Konečně vysněná idylka šťastného života a rodinné pohody. Nebo ne?

Je léto pohodovější?

Ano i ne.

Čas dovolených může být skutečně příjemně oddechový. Může to být čas, kdy se konečně můžeme zastavit, být společně s těmi nejdražšími, mít na ně i na sebe dostatek času a jen odpočívat a překypovat láskou.

Ale také nemusí. Může to dopadnout úplně jinak. I tak lákavý čas, jakými jsou prázdniny či dovolená, totiž skýtá své nástrahy.

Co dělat a nedělat, aby vám dovolenou nezkazil prskající papiňák, ve který je tak snadné se proměnit

1. Dovolte si mít na vše DOST ČASU

Dovolte si – alespoň na dovolené, která už svým pojmenováním evokuje dovolení si – mít na vše dostatek času.

A nejlépe už při vypravování. Dostatek času na klidné sbalení všech věcí i dostatek času na cestu na letiště vás může ochránit před zbytečným křikem a rozčilováním se.

A co teprv, když si dopřejete dost času na sebe. To se poté budou dít divy. Pak lze i snáz věnovat čas všem kolem sebe – svým partnerům a svým dětem.

2. Dejte si BACHA NA VEDRO

Někdo vedra miluje, jiný méně. Ať už máte rádi velké teplo či ne, je to zátěžový faktor. Může nás snadno rozpálit ve všech významech toho slova. Vysoké teploty zhoršují naši schopnost se ovládat. V horku bývají lidé podrážděnější, snáz vybuchnou nebo jednají agresivněji než jindy.

Co s tím? Mějte to aspoň na paměti. A pokud vám vedra nedělají dobře, berte na to ohled jak při výběru dovolené, tak i při způsobu trávení času během ní.

3. Dejte si POZOR NA PŘEMÍRU podnětů a na přetažení

Ani s příjemným se to nemá přehánět. Nechtějte stihnout projít všechny památky, objet všechny nabízené výlety, přečíst všechny knihy (táhnete-li si jich s sebou celý batoh, jak jsem dříve s oblibou činila já) a stihnout vše, na co nebyl čas během roku.

Kdo chce stihnout vše, nestihne často nic (mít z toho všeho).

4. Dejte si BACHA NA OČEKÁVÁNÍ

Toto je velmi důležitý bod.

Čím jasnější máte představu, jak má vypadat ta správná dovolená, jak by se během ní měly chovat vaše děti a jak váš partner, jak byste se měli cítit, jak moc si odpočinout, zkrátka jak by to mělo všechno probíhat, tím je větší pravděpodobnost, že narazíte na realitu, která jí nebude odpovídat. Hrozí pak zklamání nebo rozčílení.

No jo, ale co s tím? Vzhledem k tomu, že jsem jedna z těch, která je plna očekávání (nejen ohledně dovolené), vím, že není lehké se jich snadno a rychle zbavit. Netřeba se na dovolené úkolovat, natož tak náročným úkolem jako je nemít žádná očekávání. I očekávání nemít žádná očekávání je očekávání 😉 Pro začátek stačí, bude-li svá očekávání sledovat. Zkuste si jich být vědomi a neotročit jim.

5. Do lékárničky si přibalte LASKAVOST

Hodně laskavosti. Užívejte ji jako první pomoc i jako poslední záchranu. Užívejte ji i preventivně.

Nejdřív si dejte dostatečnou dávku sobě, pak všem dalším kolem vás.

Dovolte si mít na sebe čas. Dovolte si být na sebe hodní. Dovolte si dělat, co se vám chce. Dovolte si dopřát si, co potřebujete. A také si dovolte být nedokonalí a mít nedokonalou dovolenou 😉

Přeji vám pohodovou dovolenou, kterou si užijete.

Pavla

 

P.S.: A kdyby vás přeci jen trápil hněv a chtěli jste získat 3 praktické tipy, jak se z bouchajícího papiňáku proměnit v laskavou mámu, najdete je zde.

Chcete se podělit o své dojmy a zkušenosti? Máte dotaz? Pište do komentářů:

comments

Níže zadejte své křestní jméno a e-mail

 

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

 

 

Váš e-book už je na cestě k vám!

Níže zadejte svůj e-mail.

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Mgr. Pavla Kupčo, IČ: 04883187, se sídlem K parku 298, 251 01 Nupaky) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!