V předchozích článcích jsem vám představila psychoterapeutický přístup EMDR i zodpověděla nejčastější otázky k tomu, jak terapie EMDR probíhá.

V tomto článku uvádím, proč mám EMDR ráda a zodpovídám dotaz, zda může být technika EMDR nebezpečná.

 

Proč mám ráda EMDR

 • Propracovaná, výzkumně podložená, zároveň flexibilní

Na metodě EMDR se mi líbí, jak je propracovaná, výzkumně podložená, zároveň však flexibilní.

Existuje velmi široká škála použití i možností uzpůsobení dle klienta a jeho obtíží.

Zároveň ji lze velmi dobře kombinovat s dalšími přístupy. Já ji ráda kombinuji s další psychoterapeutickou prací s tělem.

 

 • Celostní

Upřednostňuji celostní přístupy, i proto pracuji hodně i s tělem, nejen pouze „s hlavou“ a s naším myšlením. EMDR je celostní technika, která také oslovuje i tělo, zejména náš mozek. Proto jsem ji zahrnula do své práce.

 

 • Důvěra v tělo a jeho přirozenou tendenci ke zdraví a k seberegulaci

Věřím v obrovské schopnosti našeho těla i našeho ducha obnovovat se a rozvíjet se směrem ke zdraví a plnému přirozenému žití.

EMDR je na tomto principu též vystavěno. Dává velkou důvěru tělu a jeho vrozenému systému, který je fyziologicky uzpůsoben směřovat ke zdraví. Věří, že jsme schopni zpracovávat informace tak, aby vedly k sebe-uzdravení.

EMDR dává impulz, který pomáhá k adaptaci. Systém si to pak řídí převážně sám (rychlost a hloubku).

Klient sám má proces pod kontrolou (je to jeho vlastní mozek, kdo odvede práci). Terapeut asistuje, aby klient s pomocí svého mozku i svého těla se mohl vyrovnat s tím, s čím potřebuje.

 

 • Funguje

  Protože funguje. Byla jsem svědkem úžasných proměn a nepřestávám žasnout nad propojeními a zázraky, které EMDR umí.

  (A také jej u nás učí skvělý lidé, kteří předávají nejen skvělou metodu, ale i laskavý přístup ke klientům a dávají obrovskou naději, že i pro velmi traumatizované a trpící lidi je tu cesta, jak se mohou cítit lépe.)

 

Nemůže být tato technika nebezpečná?

Jedna žena mi psala, že by se bála. A mně to vedlo k sepsání odpovědi, nakolik vnímám techniku jako rizikovou.

 

Je pravda, že asi každá technika může být zneužita a v nesprávných rukách napáchat nějakou škodu.

Mám však dojem, že u EMDR je to riziko velmi snížené způsobem, jakým se vyučuje.

Výcvik EMDR je zpřístupněn pouze psychoterapeutům, takže šance, že se dostane do ruky neprofesionála, který s ní nebude umět zacházet, je nižší než u jiných volně se šířících technik.

I když samozřejmě existují i knihy, videa… které kdyby byly jediným zdrojem informací o této technice, tak by to bylo nedostatečné.

Sama k technice přistupuji s pokorou.

 

Bilaterální stimulace nám může otevřít nové věci, zprostředkovat nové pohledy a je důležité, aby se tak dělo v momentě, kdy je na to klient připraven, případně aby měl po boku profesionála, který má kompetence ho tím provést.

Na druhou stranu to má klient dost ve svých rukách. On řídí postup a jeho nervový systém si volí tempo postupu. Mozek si to sám dávkuje a většinou sám ví, co potřebuje. Není to o tom, že by byl klient „zhypnotizován“ a uveden do stavu, ve kterém by sám nechtěl být (hypnóza je úplně jiná technika a ani s ní se nepracuje proti zájmu klienta).

Je samozřejmě dobré, abyste si našli terapeuta, kterému důvěřujete. Důvěra je důležitá. V bezpečném prostředí pak můžete důvěřovat i svému tělu, že vás povede.

 

Kdy není EMDR vhodné?

Každá technika i terapie má samozřejmě i své limity. Jaké jsou kontraindikace EMDR terapie?

EMDR se nedoporučuje:

 • v případě velké nestability (například u těžkých psychóz nebo u těžkých depresí se sebevražednými sklony),
 • u organických onemocnění mozku
 • nebo v případě větších fyzických omezení snášet zátěž (například nestabilní ischemická choroba srdce, nestabilizovaná hypertenze apod.).

 

Máte chuť zažít EMDR se mnou?

Můžete se objednat před níže uvedený formulář nebo si přečíst více o terapii se mnou tady.

4 + 4 =

Pavla Kupčo

Chcete se podělit o své dojmy a zkušenosti? Máte dotaz? Pište do komentářů:

comments

Níže zadejte své křestní jméno a e-mail

 

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

 

 

Váš e-book už je na cestě k vám!

Níže zadejte svůj e-mail.

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Mgr. Pavla Kupčo, IČ: 04883187, se sídlem K parku 298, 251 01 Nupaky) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!