Chcete mít VÍC ENERGIE a zažívat VÍCE RADOSTI?

Potřebujete ukotvit či naopak získat více lehkosti?

Chtěli byste mít LEPŠÍ VZTAHY s druhými či lepší vztah k sobě?

Vyzkoušejte BIOENERGETICKÁ CVIČENÍ

Mně vše výše uvedené dodala. Zachránila mi život.

Respektive navrátila mne zpět k životu. K naplněnému životu. K plnému prožívání, k vitalitě a spontaneitě, které jsem od dětství postupně ztrácela. A nejspíš k nám přivedla ještě jeden život. Našeho syna.

Více si o tom můžete přečíst zde >>>

ÚČINKY cvičení

5

UVOLŇUJÍ napětí a bloky v těle i v mysli

5

dodávají ENERGII

5

obnovují SÍLU a RADOST ze života

5

PROPOJUJÍ tělo, mysl a emoce

5

zvyšují SPONTANEITU a vnitřní LEHKOST

5

pomáhají k NAPOJENÍ NA vlastní vnitřní ZDROJe

5

vedou k vědomému BYTÍ v přítomném okamžiku

5

ZLEPŠUJÍ KONTAKT se sebou samým i s druhými lidmi

5

POSILUJÍ imunitní systém

PRO KOHO jsou vhodná

  • vhodné pro lidi všech věkových skupin

  • pro zdravé i lidi s obtížemi

    Cvičení jsou vhodná i jako součást terapie některých tělesných a duševních poruch (např. dobře působí u psychosomatických onemocnění). O jejich vhodnosti na vaše potíže se, prosím, poraďte předem se svým lékařem či terapeutem. Samy o sobě terapii nenahrazují.

Oceníte je zejména, pokud:

5

pracujete či žijete pod velkým tlakem

5

cítíte se často unavení a bez energie

5

máte tendence zadržovat emoce nebo vás naopak obtěžují nekontrolovatelné návaly emocí

5

rádi byste lépe porozuměli sobě samé/mu

5

máte tendence být příliš v hlavě a vše kontrolovat

5

chcete mít lepší vztahy

5

zajímáte se o osobní růst

5

chcete se cítit dobře ve svém těle a ve svém životě

CO TO JE? 

Jedná se o cvičení, která vytvořil v 50. letech minulého století americký lékař a psychoterapeut Alexander Lowen (přímý žák Wilhelma Reicha). Vytvořil je jako podporu psychoterapie zaměřené na tělo, kterou procházel. Cviky se mu poté osvědčily i u jeho klientů.

Původně jsou tedy cvičení terapeutickou metodou, která pomáhala řešit psychické obtíže. Postupem času se rozšířila a začala využívat i jako podpora pro zdravé lidi moderní doby, kteří se chtějí cítit dobře a žít v souladu se sebou samými.

Cvičení pracují s energií a jedinečným způsobem propojují východní nauky o vědomí, těle a proudění energie v těle s poznatky západní psychologie.

Většina cvičebních skupin se nedrží striktně pouze bioenergetiky, ale při cvičení využívají i další principy bodyterapie. Krom bioenergetických cvičení Alexandra Lowena se na lekcích můžete setkat i s jinými přístupy pracujícími s tělem, např. s léčebným systémem kum-nye.

Možnosti JAK, KDE A S KÝM cvičit

VE SKUPINĚ

Existují cvičební skupiny, ve kterých se cvičí bioenergetické cviky (většinou v kombinace s cviky z kum-nye a dalších příbuzných přístupů práce s tělem). Tyto skupiny bývají vedeny zkušenými bodyterapeuty.

Maximální kapacita je většinou 12 osob.

Jedna lekce trvá 1,5 – 2 hodiny.

Otevřená skupina

  • lekce jsou otevřeny komukoli

(většinou je zapotřebí předchozí rezervace místa)

  • lze se připojit kdykoli v průběhu roku

Na této bázi funguje většina dosavadních cvičebních skupin v ČR.

Uzavřená skupina

= stabilní skupina stejných účastníků

  • účastníci se hlásí na celý cyklus cvičení (většinou 8 – 12).
  • není možné se do skupiny připojit později

Během cvičení se tedy setkávají stále stejní lidé. Umožňuje to intenzivnější a hlubší práci.

Výhody cvičení ve skupině:
5
jedinečná energie skupiny
5
podpora ve stresových pozicích a hlasových projevech
5
slyšíte více pohledů, prožitků a osobních zkušeností, jež jsou obohacující a mohou pomoci se dozvědět se více i o sobě

 

INDIVIDUÁLNĚ

S terapeutem

V případě, že vám nevyhovují termíny cvičebních skupin ve vašem okolí či si přejete individuální přístup, je možné domluvit si individuální cvičení s bodyterapeutem. Většinou probíhá v kombinaci s individuální terapií.

Výhody individuálních lekcí:

5
cviky jsou na míru vašim momentálním potřebám
5
snazší korekce provádění cviků, aby vám přinášela co největší užitek
5
možnost jít víc hloubky
5
cvičení v soukromí – vidí a slyší vás pouze terapeut

Knihy

Na trhu je několik knih o bioenergetických cvičeních. Doporučuji je však pouze jako podporu na cvičení doma poté, co jste zakusili průběh cvičení s bodyterapeutem (až už ve skupině či na individuální hodině).

Je velmi důležitý způsob, JAK jsou cviky cvičeny. A tento způsob lze těžko předat pouze skrze psaný text.

Doporučuji tyto tři:

HOFFMANN, Richard a Ulrich GUDAT. Bioenergetická cvičení. Vydání třetí. Přeložil Jan LORENC. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0894-5.

V knize je stručně a jasně popsána podstata bioenergetiky. Dále v ní najdete popis různých bioenergetických cviků, mnohé jsou i doplněny fotografiemi.

Velkým obohacením je velmi jednoduše a srozumitelně popsaná typologie lidí, se kterou bodyterapie pracuje. Ta je založena na vzezření a prožívání těla. Na základě popisu uvedeného v knize můžete zjistit, jaký typ vnitřního postoje je vám nejblíž a získat tak individuální plán cvičení přímo na míru vašemu typu.

LONG, Aljoscha a Ronald P. SCHWEPPE. Bioenergetika: [cvičení proti stresu]. Praha: Alternativa, 2004. Škola do kapsy (Alternativa). ISBN 80-85993-88-0.

Kniha srozumitelně představuje bioenergetiku, velmi stručně zmiňuje její historii, principy, na kterých je založena a nastiňuje, jak vám může bioenergetika pomoci. Nabízí tak mírně obsáhlejší teoretický úvod než kniha Bioenergetická cvičení.

Dále, stejně jako kniha Hoffmanna a Gudata, obsahuje popisy jednotlivých bioenergetických cviků s fotografiemi. Výběr cviků je však jiný, takže krom několika základních cviků naleznete v každé knize i dost cviků, které v druhé knize nejsou.

Najdete zde zahřívací a uvolňovací cvičení, dechová cvičení, cviky na získání kontaktu se zemí, cviky pro povzbuzení sexuality, cviky na uvolnění emocí i tipy, jak si z představených cviků vybrat ty své a sestavit vlastní cvičební program.

LOWEN, Alexander a LOWEN, Leslie.  Cesta k vibrujícímu zdraví. Praha: Portál, 2016.

Kniha samotného autora bioenergetiky plná praktických cvičení.

Autor spolu se svoji ženou stručně představují bioenergetiku a nabízí přes 100 cvičení.

Videa

Ke cvičení můžete využít i cvičební videa. Způsob cvičení jsou schopna zprostředkovat lépe než knihy. Nemohou však nahradit cvičení pod osobním vedením bodyterapeuta, proto je doporučuji používat též pouze jako doplněk či v případě nouze, kdy nemáte jinou možnost.

Natočila jsem pro vás video, ve kterém vás provedu vybranými bioenergetickými cviky, jež vám pomohou vyjádřit hněv a uvolnit napětí z jeho potlačování. Jsou ideální prevencí nekontrolovatelných výbuchů hněvu.

Celá cvičební sestava trvá 40 minut. Lze si ji i zkrátit (třeba na pár minut), neboť je mi jasné, že matky trpí nedostatkem času. Přesný postup možných cvičebních variant (které cviky vybrat a jak sestavu zkrátit) je popsán v základních pokynech, které obdržíte společně s videem.

Video cvičební sestavy i návod dávám momentálně zdarma jako bonus k tomuto e-booku >>>

Níže zadejte své křestní jméno a e-mail

 

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

 

 

Váš e-book už je na cestě k vám!

Níže zadejte svůj e-mail.

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Mgr. Pavla Kupčo, IČ: 04883187, se sídlem K parku 298, 251 01 Nupaky) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!