Lze absolvovat terapii EMDR i on-line? Jak to probíhá a jak dlouho trvá? Je vhodná i pro děti? To jsou otázky, na které odpovídám v tomto článku.
Psychoterapeutický přístup EMDR jsem vám představila v předchozím článku. V tomto najdete odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se ohledně terapie EMDR setkávám.
Lze absolvovat terapii EMDR i on-line?
Ano.
Výzkumy i zkušenosti (které doba covidových karantén a izolací velmi rozhojnila) ukazují, že terapie EMDR je účinná i v on-line formě.
Samozřejmě záleží na preferenci daného klienta a terapeuta, i na řešeném tématu.
Osobně mám s on-line verzí terapie EMDR dobré zkušenosti.
Jak dlouho trvá EMDR terapie?
EMDR terapie bývá řazena k rychlejším a velmi efektivním. Záleží však na povaze problému, se kterým klient do terapie přichází.
Snížit negativní náboj traumatické vzpomínky a zbavit se negativních dopadů na život klienta lze velmi rychle a účinně v případě, že jde o jednorázovou traumatickou událost (např. odstranění strachu z létání, který vznikl poté, co klient zažil jednou nepříjemné turbulence. Nebo zbavení se strachu ze psů poté, co byl klient jednou nečekaně pokousán psem – ač předtím se psů nebál. Apod.)
V takovém případě většinou stačí 1-3 sezení.
Pokud je však traumatická událost navázána na vztahy klienta či jde o sérii událostí, během nichž se vyskytovaly podobné nepříjemné zážitky či emoce, trvá EMDR terapie déle a dle povahy může trvat měsíce až roky.
Délka sezení bývá 60 – 90 minutová (přesná délka je dohodnuta předem). U sezení zaměřených na zpracování náročné vzpomínky bývá vhodné domluvit se předem na 90 minutovém sezení, aby bylo dostatek času projít procesem a dobře ho ukončit.
Jak to probíhá?
EMDR je komplexní proces zahrnující mnoho kroků, nejde tedy jen o mávání prsty před očima či poklepávání.
Na úvod stejně jako v jakékoli jiné terapii zjišťujeme, zda si sedneme a mapujeme Vaše potíže včetně souvislostí.
Poté vytváříme plán terapeutického postupu.
Před samotným zpracováním traumatické či emočně náročné situace dbáme na to, abychom vytvořili dostatečně bezpečné prostředí a podmínky, které nám umožní náročné situace zpracovávat.
Pro zpracování náročných vzpomínek pomocí EMDR nemusíte dlouze vyprávět všechny možné detaily, je však dobré, když mě ve zkratce obeznámíte s tím, co se stalo.
V průběhu zpracování dáváte zprávu, jak se cítíte a jestli a jak se mění vaše obrazy či prožitky.
Proces máte možnost sami kdykoli ukončit.
Znovuprožití si náročných emocí není podmínkou zpracování. Někdy lze vzpomínku zpracovat i bez hlubokého znovu prožívání si náročných emocí. Je třeba být v kontaktu s emocemi, ale míra náročnosti a zahlcení bývá různá a při větším zahlcení lze vždy volit méně náročný postup. Intenzita náročných emocí při zpracovávání nakonec klesá.
Mozek může ještě pokračovat ve zpracovávání i po skončení sezení. Je proto dobré věnovat i po sezení pozornost tomu, co přichází (někdy se například objevuje více snů). Na dalším sezení se pak k tomu vracíme.
Lze EMDR použít i u dětí?
Ano. Úspěšně. EMDR má uzpůsobené postupy přímo pro práci s dětmi různého věku.
Mohu doporučit kolegy, kteří s dětmi tímto způsobem pracují, protože já osobně s dětmi nepracuji (krom experimentů na těch svých ;)).
V dalším článku nastiňuji, proč mám EMDR ráda a také zodpovídám otázku, jestli může být technika EMDR nebezpečná a v jakých případech není vhodná.
Zajímá vás ještě něco k EMDR? Ptejte se. Napište mi komentář pod článek nebo e-mail na pavla@pavlakupco.cz.
Chcete EMDR zažít? Objednat se můžete tady.