Pusťte si článek do uší:
Vytáčí vás, když je doma nepořádek? Rozčilují vás všude poházené hračky, kusy oblečení či vršící se nádobí a prádlo? Nepořádek může snadno spouštět náš hněv. Pojďme se podívat blíže na to proč a co s tím.
Nepořádek stěžuje fungování
Nepořádek nám komplikuje běžné fungování, když:
- stěžuje orientaci – nevíte, kde co je, a určitou věc musíte nějakou chvíli hledat.
- se pletou pod nohami kostičky a vy nemůžete rychle přejít místnost, aniž byste nemusela našlapovat jak po minovém poli či riskovat, že na něco šlápnete a buď zničíte hračku nebo si pohmoždíte nohu
- nemáte prostor, kde si sednout, kde připravovat jídlo, případně do čeho
- bojíte se pozvat někoho dál a tak nezvete či odmítáte návštěvy
To však není vše. Možná u vás doma to není tak hrozné, že byste musela každou chvíli něco hledat či byly všude nějaké věci a i tak cítíme, že vám nepořádek vadí.
Ovlivňuje naši psychiku
Nepořádek totiž ovlivňuje i to, jak se cítíme.
Prostor okolo nás souvisí s prostorem uvnitř nás. Oba tyto prostory se vzájemně ovlivňují. A tak tedy, když vnímáte kolem sebe stále chaos a nepořádek, dřív nebo později ho najdete i uvnitř sebe.
I naši hladinu energie
Nepořádek nám ubírá energii. Každá věc, kterou vlastníme, na sebe nabaluje část naší energie.
A jsou-li ty věci navíc neuspořádané a čekající na dodělání, přitahují naši pozornost a váží tak ještě více naši energie. Souvisí to s nedokončeným (neuzavřeným) tvarem.
(Význam uzavírání a dokončování tvarů popisuje Gestalt psychoterapie i psychoterapie zaměřená na tělo – tady jde hlavně o dokončení energetického cyklu spojeného často s nějakým pohybem a s emocemi.)
A pro některé z nás je to ještě zásadnější než pro jiné
Únik energie skrze neuspořádané prostředí se děje všem. Některým z nás však ještě víc.
Záleží, nakolik jsme strukturovaní, pořádkumilovní a potřebujeme systém či naopak jsme schopni tolerovat chaos a fungovat v něm. Částečně jsou nám tyto charakteristiky už dané, to ale neznamená, že by s nimi nešlo během života pracovat a posouvat se blíž bodu, ve kterém nám bude lépe.
A také v určité dny to pociťujeme více
My ženy jsme cyklické bytosti a to, nakolik nám vadí nepořádek, může být ovlivněno i fází menstruačního cyklu. Většinu žen vytáčí nepořádek (a spousta dalších věcí) nejvíc v premenstruační fázi. V této době má také mnoho žen potřebu uklízet. Je to způsob, jak se oddělit od starého, vymést špínu a prach, vyházet nepotřebné nejen venku, ale i uvnitř sebe. Více o menstruačním cyklu a o tom, jak ovlivňuje náš hněv, křik i toleranci (nejen) k nepořádku najdete v článku U nás doma křičí čarodějnice.
Co je pod tím
Nemohu nezmínit přesvědčení, představy a očekávání, která jsou v pozadí a sehrávají významnou roli.
Z dětství
Co jste slýchávaly, když jste byly malé?
Já například: „Nikdo tě nebude chtít, když si nebudeš uklízet.“
Na základě okolí
Úklid bývá také velmi často na pozadí nejednoho sporu v rodině s dětmi.
- Možná tušíte výčitku ze strany svého muže.
- Možná tušíte výčitku ze strany své tchyně či matky.
- Možná se srovnáváte s kamarádkou či sousedkou, která máte pocit, že zvládá mít vždy naklizeno.
Pocity, ke kterým nás to vede
Snadno pak spadneme do některého z následujících pocitů, které nám může nepořádek spustit:
- pocit zahlcení (příliš mnoho věcí, chaosu, nedokončeného, emocí…);
- pocit zmaru, frustrace (stále jen dokolečka uklízím a stejně to není nikde vidět);
- pocit neschopnosti – pocit, že nejsem dost dobrá – nejsem dost dobrá máma či dokonce, že jsem špatná máma (když nezvládám ani tak základní věc jako je udržovat pořádek a vést k tomu své děti, případně se nechám nepořádkem natolik rozhodit, že pak křičím).
Nepořádek jako spouštěč hněvu
Hněv je přirozenou reakcí na frustraci. Pokud vnímáte nepořádek jako překážku k čemukoli, po čem toužíte, pokud cítíte pocit zmaru či ohrožení (třeba tím, že ve vás vyvolá pocit, že nejste dost dobrá), je pochopitelné, že ve vás nepořádek spouští hněv.
A někdy je to prostě jen ta poslední kapka. Zvláště, když jste unavená.

Co s tím?
Abychom mohly s věcmi pohnout, je třeba nejprve uvědomění, že mi něco nevyhovuje a chci to jinak.
Vytáčí vás nepořádek?
Ok. A chcete s tím něco dělat? Jste ochotna s tím něco dělat? Teď?
Možná ne a je to v pořádku.
Pokud ano, je třeba jít do akce. Ne o tom jen číst. Ne zkusit jeden tip, aby se neřeklo a abych dokázala druhým i sobě, že na mě to stejně nefunguje. Ale rozhodnout se opravdu věci měnit. A dělat to kvůli sobě.
Začít nepořádkem nebo prací s emocemi a pocitem hněvu? Doporučuji začít tam, kde vnímáte, že vás to více tlačí. Ono je to provázané, takže stejně ovlivní jedno druhé.
Jak začít pracovat s hněvem, popisuji zde.
Ohledně nepořádku mám těchto pár tipů:
1. Pracujte s vnitřním nastavením.
Jak se v nepořádku cítíte? Jak se doma chcete cítit? Co byste si přála? Jaké to bude, ať toho dosáhnete?
Jaká přesvědčení, očekávání a představy jsou v pozadí? Jsou všechna vaše? Opravdu zobrazují realitu? Stojí za to je přezkoumat. Jaké by mohly být, jaké byste je chtěla mít, aby vám lépe sloužily?
Více o přesvědčení, očekávání a představách, která stojí za naším hněvem, najdete v e-booku Papiňák pod kontrolou. A ještě detailněji se jim věnujeme v on-line kurzu Jak méně křičet a žít ve větší harmonii.
2. Vytvořte si systém
To, co nám hodně ulehčuje fungování, je sada zvyků a systém. Utvořte si takový, který bude pracovat ve váš prospěch.
Ať už je to v podobě návyků
- pravidelného úklidu každý den ve stejnou dobu,
- úklidu ihned po činnosti (aspoň věci, které lze udělat do 2-5 min.)
- v podobě přesně daného místa na jednotlivé věci.
Nebo jakkoli jinak.
3. Zapojte celou rodinu, delegujte, outsourcujte
Nemusíte zvládat vše sama. Promluvte si o tom s celou rodinou a rozdělte si povinnosti. Pro někoho může být řešení i paní na úklid.
4. Zamilujte si úklid
Zní to divně? Pokud ho nesnášíte, tak pravděpodobně ano. Co kdyby to však mohlo jít zábavněji a s větší lehkostí?
- Někomu pomáhá hudba a možnost se při úklidu vlnit a tančit.
- Někdo si úklid zpříjemňuje poslechem přednášek, videí, audioknih.
- Lze uklízet i hravě spolu s dětmi – a bavit se vymýšlením her, jak dostat autíčka zpět do garáže, jak dát panenky spát do skříní, teleportovat kostičky do krabice atd.
- Nebo vzít úklid jako očistný rituál, který děláme samy pro sebe – tím, že si uklízíme prostředí okolo nás, uklízíme si i samy v sobě.
- Úklid můžeme využít i na odpočinutí mozku – chvíli jen být tady a teď a zaměstnat ruce a vypnout hlavu. Mozek se vám poté odmění lepším fungováním, novými nápady a větší koncentrací.
5. Ovládněte aspoň kousek prostoru
Nemusíte hned zvládnout megalomansky vše. Ale co třeba se pro začátek soustředit aspoň na jednu část místnosti, jeden koutek, kde trávíte nejvíc času a kde je to pro vás nejdůležitější? Jaký prostor je to u vás?
Někomu dělá dobře udržovat třeba i jen část plochy – čisté podlahy nebo čistý stůl (jídelní, pracovní) nebo kuchyňskou linku. I taková „maličkost“ jako ustlaná postel může změnit pocit z celé místnosti a dokonce i z vašeho dne. Nevěříte? Tak to vyzkoušejte. Opravdu to funguje. Mám to o vyzkoušeno na vlastní kůži.
6. Vyřazujte, minimalizujte a zbytku dejte pevné místo
K trvalému udržování pořádku pomáhá nehromadit. Zbavit se přebytečného a dále neshromažďovat hromadu věcí. Minimalizovat množství věcí, které vlastníme. A zbytku věcí dát pevné místo.
Pokud stejně jako já neradi vyhazujete věci, které ještě slouží, můžete je darovat i dál. Třeba pomocí následujících stránek a iniciativ:
Knihovna věcí – zajímavý projekt, zejména pro ty, kteří mají Prahu na dosah
Swapy – akce, na které můžete donést věci, které chcete darovat, a odnést si místo nich jiné (existují i různé regionální skupiny, např. Swap Prague)
Co pomohlo mně
Mně osobně s vyřazováním věcí hodně pomohla kniha Marie Kondo Zázračný úklid.
A s udržováním pořádku kurz Týden pro Váš domov, kdy jsem si během týdne pořádně uklidila několik místností a zjistila, že se v takovém prostoru opravdu cítím úplně jinak a že jsem schopna uklízet a pořádně vše uklidit, dám-li tomu prioritu (zároveň jsem si během kurzu ještě více uvědomila, že často nejsem ochotna mít úklid jako prioritu). Pocítila jsem také, o kolik je snadnější udržovat uklizený prostor než to dlouho odkládat a pak to muset dělat ve velkém.
A také jsem se díky kurzu i díky výše uvedené knize podívala na dům jinýma očima a rozhodla se cítit se v něm lépe.
