Kapat bachovky sobě nebo dítěti? Za jak dlouho lze očekávat změny a v jakém rozsahu? Co když někomu bachovky nefungují? To jsou další otázky, na které mi odpověděla Monika Nyklíčková, praktička Bachovy květové terapie registrovaná Nadací Dr. Edwarda Bacha v Anglii (BFRP) s 13 letou praxí v oboru.

Je tu druhý díl rozhovoru na téma, jak nám Bachovy květové esence mohou pomoci s nekontrolovatelnými výbuchy hněvu a křiku.

Kapat sobě nebo dítěti?

Moniko, říkala jsi, že bachovky může užívat celá rodina. Je vhodné dát esence krom matek i dětem, právě třeba u výbuchů hněvu? 

Dokážu si představit, že nějaká maminka může říci: „No jo, ale já křičím, protože dítě je vzteklé. Nebylo by tedy lepší, kdyby bachovky bralo hlavně ono?!“

Mělo by esence brát dítě, měly by je brát oba dva – dítě i matka, nebo stačí, když je bude brát jen matka? Jak se na to díváš ty?

Často chodí maminky, které při objednávání říkají, že chtějí bachovky pro děti. A já se vždy ptám, kolik dětem je, protože děti (třeba až do 10, 12 let) často zrcadlí nějaké potíže v rodině, stres maminky.

Nechci házet všechno na maminky, ale čím menší dítě, tím pravděpodobněji doporučím, aby kapky brala maminka. Říkám doporučím. Jak s tím naloží, to nechám úplně na ní. Samozřejmě nikoho do ničeho nenutím. Ale pokud maminka přesto chce kapky pro dítě, tak doporučuji, aby je brala i sama.

Často se stává, že po dohodě se mnou a vysvětlení, vezme maminka dítěti krizovku, např. na extrémní projevy období vzdoru, které vyčerpávají celou rodinu, a kapky na míru si odnese ona. Velmi často zjistíme, že dítěti krizovka stačí a že když se dá dohromady maminka, dítě je najednou skoro jako vyměněné.

Pokud by však potíže přetrvávaly nebo když jsou mi vylíčeny v takové míře, že mám pocit, že by bylo opravdu dobré, aby dítě kapky na míru bralo, tak mu je namíchám. Je možné je namíchat a poddávat jakkoli starým dětem.

Mám ale zkušenost, že čím menší dítě, tím častěji stačí jen krizovka.

Proto si myslím, že by bylo fajn, kdyby měli všichni doma jednu lahvičku Krizové esence a první, co by začali kapat sobě i dítěti, by byla právě krizovka.

 

Kontraindikace

Existují nějaké kontraindikace? Jsou lidé, pro které bachovky nejsou vhodné?

Bachovky mohou všichni – těhotné, kojící, jakkoli staré děti, dospělí i těžce nemocní lidi

Kontraindikace u Bachových esencí nejsou. A to se týká jak směsí na míru, tak Krizové esence. Bachovky jsou nejedovaté. Vyrábí se z nejedovatých, planě rostoucích rostlin. Mohou je těhotné, kojící, novorozenci i těžce nemocní.

Pouze je třeba ošetřit abstinující alkoholiky

Jediné, co je potřeba ošetřit, jsou případní abstinující alkoholici, což u malých dětí nepředpokládám. U maminek je samozřejmě otázka, kdo ti na sezení co poví a nepoví.

Mateřské tinktury jsou konzervované v alkoholu, takže trocha alkoholu je tam vždy. Nad tímto malým množstvím by se dalo ještě přimhouřit oko, ale kapky mateřských tinktur se poté ve směsích ještě konzervují, většinou vysokoprocentním alkoholem. Já používám nejčastěji brandy.

Lze použít i jiný konzervant, např. ovocný ocet nebo glycerin, musím ale vědět, že daný člověk má s alkoholem problém.

Klientů se vždy ptám, zda mohu použít jako konzervant alkohol, protože někdo třeba nemá odvahu mi to sám říct. A pro abstinujícího alkoholika může být i minimální množství alkoholu problém. 

 

Krizové esence s glycerinem místo alkoholem

Koukala jsem, že jsou na trhu i dětské krizovky, ve kterých je místo alkoholu glycerin.

Ano. Dlouho byly na trhu krizovky s alkoholem a dětská krizovka s glycerinem. Ta se však prodávala v polovičním objemu, takže cenově dražší a podle mne se ji nevyplatilo kupovat. Protože stačí nakapat dítěti kapky do čaje nebo jiného teplého nápoje a alkohol se vypaří.

Nyní se nově dává glycerin do všech krizovek, mluvíme-li o hlavním výrobci – anglické firmě Nelsons, která zásobuje český trh asi největší měrou Bachovými esencemi a krizovými produkty. Pravděpodobně kvůli novému zákonu Evropské unie, který nařizuje, kolik alkoholu může být v různých tinkturách, a jak je pak třeba s nimi nakládat.

Za jak dlouho lze očekávat změny a v jakém rozsahu?

Za jak dlouho může posluchačka očekávat změny a v jakém rozsahu? 

Toto vyjasňuji hned na prvním sezení nebo už po telefonu, když se lidé objednávají. Jsem ráda, když mají klienti reálná očekávání.

Bachovky nejsou alopatické léky, které když si vezmeš na bolest, tak klik, vypne ti to receptory bolesti, a tím pádem máš pocit, že to funguje.

Je to individuální, standardní doba je 4–6 týdnů

Teorie praví, že první výraznější účinky by měly být znát do 4–6 týdnů. To znamená po jedné až jedné a půl užívací lahvičce.

Je to samozřejmě individuální. Jsou klienti, kteří něco cítí už po prvních dvou, třech, pěti dnech. Je však lepší počítat s 4-6 týdny. Mile překvapeni můžeme být vždy.

Pokud je ve směsi na míru Krizová esence, jsou obvykle účinky výrazně rychlejší. To ale neznamená, že ji tam dáváme jen proto, abychom urychlili účinky. Její výběr musí mít své opodstatnění.

Bachovky nefungují z 0 na 100, jejich efekt je postupný.

Co se rozsahu účinků týče, bachovky nefungují z 0 na 100. Je to, jako když jdeš z přízemí do osmého patra domem bez výtahu.

Nejdřív žena ucítí zlepšení třeba o 20 %, pak třeba o 30 % nebo 50 %. Pak už důkladně zvažuje, kdy se rozčílí a jestli jí to za to stojí. Volí, kdy je na místě se rozčílit a kdy nebude zbytečně plýtvat energií a třeba se tomu jen zasměje a půjde dál.

Někdy si změn všimne dříve okolí, než klient.

Postupně, krůček po krůčku, bachovky zpracují emoce a vše, co s nimi souvisí, natolik, že se stav zlepší až o 100 %.

Jinak hodně záleží na tom, jak dlouho potíže trvaly. Pokud někdo přijde s něčím, co trvalo 3 měsíce, tak je dost pravděpodobné, že mu bude stačit jedna užívací lahvička, maximálně dvě a pak už jen krizovka pro případ nouze.

Pokud někdo přijde se stavy, které má 5, 10 let, tak nemůže čekat, že jedna lahvička vše vyřeší a bude se hned cítit 100% dobře.

U mě je to vždy tak, že každá další lahvička je na klientovi. Je to určité předání zodpovědnosti za jeho stav do jeho rukou, protože se do tohoto nechci plést.

Důležité zásady při užívání bachovek

Jsou nějaké zásady, které je důležité dodržovat při užívání?

V podstatě jsou dvě:

  1. Je třeba dodržovat dávkování.

Člověk, jakkoli nemám ráda sloveso muset, tak musí dodržovat dávkování, protože pokud přijde po měsíci s dávkou, kterou měl na měsíc, a má vykapanou jen půlku lahvičky, tak s ním nebudu diskutovat, jestli to funguje nebo ne. Je to ztráta jeho času i mého.

  1. Být pravdivý. Říci, co potřebuji.

Člověk by mi také měl během pohovoru říct, co potřebuje. Stává se to velmi zřídka, ale občas třeba zjistíme po několika schůzkách, že si dotyčný na první schůzce vymýšlel, protože se bál. Bál se mi nějaké věci říct, nebylo mu to pohodlné, ale tím se ochuzuje o efekt směsi na míru.

Ochota je užívat, dodržovat dávkování a říct, co potřebuji, vnímám jako jediné zásady.

Nežádoucí účinky? Dočasné zhoršení jako u homeopatik?

Mohou mít esence nežádoucí účinky?

Bachovy esence nemají nežádoucí účinky.

Ani krátkodobé zhoršení stavu, které se může dostavit u užívání homeopatik, se u bachovek neobjevuje?

U bachovek se to stává minimálně. Velmi zřídka se objeví člověk, který má nějakou drobnou reakci. Na základě praxe odhaduji tak jeden člověk z tisíce nebo ze tří tisíc.

Když uvedu příklad, tak třeba někdo, kdo začne brát bachovky na strach, zažije na začátku užívání den, kdy se mu jeho strachy velmi zhorší. To se stát může, ale opravdu se to stává tak minimálně, že by lékaři řekli, že je to anekdotální případ.

Seriózní praktik nabízí i servis v průběhu užívání

Zase velmi záleží na tom, kde si kapky necháš namíchat. Z mého pohledu, jako praktika registrovaného Nadací Dr. Bacha v Anglii, neexistuje, že bych klientovi na sezení neřekla, že nabízím servis v průběhu celého užívání a kdykoli by měl pocit, že se něco děje, tak ať mi zavolá, pošle smsku a budeme to řešit. Občas klienti volají a zjistíme, že to s kapkami nesouvisí. Je ale na místě tyto věci vyjasnit.

Jakékoli pochyby a problémy ohledně užívání je dobré řešit s praktikem. Samozřejmě lidé si chodí nechat míchat bachovky k různým lidem a je otázka, jestli tam tato věc zazní. Měl by to být standard a samozřejmost, že něco namícháš, jsi za to určitým způsobem spoluzodpovědná a jsi klientovi k dispozici v případě jakýchkoli dotazů, byť se může ukázat, že s kapkami nesouvisí.

Mám ráda transparentní komunikaci a moc mě mrzí, když se občas stane, že se za půl roku poté, co u mě byla klientka XY, dozvím od naší společné známé, že jí kapky něco dělaly a ona je přestala užívat. Já myšlenky nečtu, a tak se o tom nedozvím.

Nenazvala bych to asi nežádoucími účinky. Jsou to možná dokonce účinky žádoucí. Člověka to však samozřejmě může vyplašit. Stává se to opravdu velmi, velmi zřídka. Stačí pak na pár dní upravit dávkování a stav velmi rychle zmizí. Praktik to však musí vědět.

Na mě bachovky nefungují! Opravdu?

Znám lidi, kteří říkají: „Na mě bachovky nefungují. Zkusil jsem je a nefungovaly.“ Můžeš ještě jednou v krátkosti shrnout, co může být příčinou, že bachovky někomu nefungují?

To je dobrá otázka. A moje oblíbená, protože samozřejmě takoví klienti chodí a už vyzkoušeli pět různých lidí, kteří jim namíchali pět různých nefungujících bachovek. Vždy mě znovu pobaví, že je něco takového možné.

Neexistují nefungující bachovky

Moje zkušenost za 13 let fungování je taková, že pokud se bachovky správně vyberou, pokud klient praktikovi řekne opravdu všechno, co potřebuje praktik vědět, aby směs na míru namíchal optimálně, tak neexistují nefungující bachovky.

Existují nekvalitní praktici

Existují nekvalitní praktici, což si řekněme na rovinu. Nemám potřebu jakýmkoli způsobem poškozovat konkurenci, ale je třeba si říct, že v České republice bohužel není trh s alternativní medicínou nijak regulovaný.

Například v Německu je tomu jinak. Tam jsou Heilpraktici, kteří musí skládat velmi přísné zkoušky i před lékařskou komorou. Jsi-li tam Heilpraktiker, tak všichni vědí, kdo jsi, ke komu jdou, co umíš, a jsi taky žalovatelná, pokud něco zvrzneš.

U nás nyní může míchat bachovky kdokoliv. Od lidí jako jsem já, kteří mají 13 let praxe a velké zkušenosti a opravdu málokdy se jim stane, že by kapky nevybrali 100% dobře, až po lidi, kteří si přečtou jednu knížku o bachovkách, a třeba ještě nějakou plnou nesmyslů, a na základě toho pojmou dojem, že oni jsou ti vyvolení, kteří by měli kapky míchat a začnou to nabízet.

Jak jsem již říkala, nesprávně vybrané bachovky neuškodí, ovšem ani nepomohou.

 A netrpěliví klienti

Také se stává, že někteří lidé čekají zázrak během pár dní, a ten, když se nedostaví, tak lahvičku odkládají s tím, že to nefunguje.

I tady se však opět dostáváme k praktikům. Kvalitní praktik by ti měl vysvětlit, že je třeba vydržet až 6 týdnů, než člověk pocítí změny.

Takže nekvalitní praktici a nesprávně namíchané směsi jsou podle mne hlavní problém na českém trhu, proč bachovky lidem nefungují.

 

Bachovky nejsou samospasitelná metoda

Moc děkuji za inspirativní rozhovor, Moniko. Je ještě něco, co bys chtěla dodat?

Možná jen, aby nevznikl dojem, že Bachovy esence jsou samospasitelná metoda, která všechno zachrání. V mnoha případech, i v případech vážnějších stavů, mohou být jedním ze stavebních kamenů práce. Nelze ale čekat, že pomohou úplně se vším. Existuje spousta dalších metod, které mohou být přínosné, například jakékoli techniky, které pracují s tělem, nervovým systémem a jsou schopné sáhnout do úrovně sympatikus–parasympatikus.

Ano. Práci s tělem považuji také za základ. Ještě jednou děkuji za rozhovor.

Celý rozhovor s Monikou si můžete poslechnout zde:

Chcete se podělit o své dojmy a zkušenosti? Máte dotaz? Pište do komentářů:

comments

Níže zadejte své křestní jméno a e-mail

 

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

 

 

Váš e-book už je na cestě k vám!

Níže zadejte svůj e-mail.

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Mgr. Pavla Kupčo, IČ: 04883187, se sídlem K parku 298, 251 01 Nupaky) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!