Ozvučený výdech
Ozvučený výdech je úžasná metoda, která vám může pomoci uvolnit napětí a cítit se lépe. A pokud se cítíte dobře, tak se cítit ještě lépe a zintenzivnit pozitivní pocity jako například pohodu nebo slast.
Je jednoduchá a lze ji využít téměř kdykoli a kdekoli.
Jak může ozvučený výdech znít a něco málo o něm si můžete poslechnout v následujícím videu:
Ale to je přeci naprosto normální!
Možná si někteří z vás řeknou: „Ale to je přeci naprosto normální!“ Ano, je to normální a přirozené. Naše těla si takto umí sama regulovat napětí či nám dopřát plné prožívání, dovolíme-li jim to. Tady je však ten zádrhel.
Dech
Ačkoli je dýchání přirozený pochod těla, málokdo z nás dýchá správně a využívá vše, co nám dech umožňuje.
Pod náporem emocí, které nechceme přijmout, dech nevědomě omezujeme a bráníme mu volně proudit celým tělem. Však si představte, jaká je prvotní reakce při úleku – je to zastavení dechu. A je jedno, zda nás vyleká náhlý štěkot psa ze zarostlé zahrady, kterou právě míjíme. Nebo zda nás vyleká nějaký pocit uvnitř nás samotných, například strach, že by se mohlo prozradit nějaké naše tajemství.
Dech je totiž úzce spojený s našimi emocemi. Chceme-li zastavit tok emocí, zastavujeme náš dech. Činíme-li tak častěji, mohou v těle postupně vznikat blokády.
Je-li však blokován a omezen náš dech, je omezena i naše životní energie.
Hlas
Stejné je to s naším hlasem. Ač je hlasové vyjádření přirozeným projevem našeho těla, většina z nás nevyužívá plný potenciál našeho hlasu. I hlas, stejně jako dech, se kterým úzce souvisí, je spojen s našimi emocemi.
Jsme-li v napětí, omezujeme dech, což ovlivňuje náš hlas. Napětí, hlavně v okolí bránice, vede k znetvoření tónů. Každý z nás asi zažil, jak může být náš hlas stažený nebo roztřesený, jsme-li v úzkosti. Změny hlasu se však netýkají jen akutních stavů, i zde může dojít k trvalejším blokádám.
Vyjádření osobnosti skrze hlas
Hlas lze úspěšně využívat k identifikaci lhaní i k diagnostice neurózy. Je úzce spjat s osobností.
Dle jednoho významového kořenu lze dokonce slovo persona, což je latinsky osobnost, přeložit jako „přes zvuk“, rozdělíme-li dané slovo na dvě části (per sona = přes zvuk). Tedy nejen maska (což je první významový kořen slova persona), ale i zvuk mohou charakterizovat osobnost. Nejen jakou roli člověk přijal, ale i to, jak se hlasově projevuje.
Jsem přesvědčena, že většina psychoterapeutů je schopna si vybavit nějakého svého klienta, kterému se změnil hlas po úspěšné terapii.
Lowen například popisuje, jak zažil proměnu mladé ženy. Byla zvyklá mluvit vysokým pisklavým hlasem, s nímž hrála roli malého děvčátka, které se chce líbit otci. Po terapii z ní najednou vytryskl melodický, zralý ženský hlas. Popisuje také muže s původně tichým, nevýrazným hlasem, který se změnil na výraznější mužský hlas poté, co byl s to se postavit svému tyranskému otci.
„Obecně lze říct, že vysoká poloha hlasu poukazuje na blokování hlubokých tónů, jež vyjadřují smutek nebo strádání. Hluboký hrudní hlas dává tušit, že zakrýváme strach a máme zábrany projevit to křikem,“ píše Lowen.
Avšak i lidé, kteří mluví zdánlivě vyrovnaným hlasem, omezují často jeho zvukový výraz. V dnešní době klademe velký důraz na informace, které si slovy předáváme, menší pozornost věnujeme emocionálnímu vyjádření. Navíc nepovažujeme za žádoucí dávat před ostatními příliš najevo své emoce. Možná až nadmíru se cení (sebe)kontrola.
Propojení se životem
Čím více omezení (dechu, hlasu, emocí), tím omezenější život vedeme.
Chceme-li bohatší život, více energie, vitality, radosti a dalších pozitivních prožitků, naučme se plně dýchat, dovolme si plně cítit i své pocity plně vyjádřit. Samozřejmě adekvátně situaci. Dopřejeme-li si chvíli samoty daleko od lidí či v dobře odzvučněné místnosti (lze využít i chvíle v autě na dálnici), lze experimentovat téměř neomezeně.
Zkuste to. A napište mi, jaké to bylo.
Citovaná literatura
LOWEN, Alexander. Bioenergetika: terapie duše pomocí práce s tělem. (Citace je ze strany 217. Vyd. 3 – Praha: Portál, 2015.)