Toužili jste někdy po jednoduchém řešení, které by vám pomohlo zkrotit vaše výbuchy hněvu a křiku? Jedno takové pro vás mám.

Stačí si pravidelně kapat pár kapek a můžete se postupně cítit lépe, méně křičet a vybuchovat. Jak vám to zní?

Ne, nebudu vám nabízet žádné drogy. Řeč bude o Bachových květových esencích. Metodě, která je zcela přírodní.

O jejich schopnosti zharmonizovat naše emoce i o tom, co je třeba vědět a dělat, aby vám skutečně fungovaly, jsem si povídala s Monikou Nyklíčkovou, praktičkou Bachovy květové terapie registrovanou Nadací Dr. Edwarda Bacha v Anglii (BFRP) s 13 letou praxí v oboru.

Tímto vám představuji další ze série rozhovorů, v nichž zpovídám odborníky z nejrůznějších oborů na téma, jak nám matkám mohou jejich metody pomoci lépe zvládat náš hněv. V rámci rozhovorů bych vám ráda ukázala, jaké podpůrné prostředky můžete využít k technikám, které vám předávám ve svém e-booku Papiňák pod kontrolou: Jak přestat křičet na své dítě.

Z minulého dílu již víte, jak nám může s výbuchy hněvu a křiku pomoci homeopatie. Dnes pojďme prozkoumat potenciál Bachových květových esencí.

Rozhovor si můžete poslechnout zde (42 min.):

Nebo si níže přečíst to nejdůležitější, co v rozhovoru zaznělo (1. část):

Co to jsou Bachovy květové esence?

Bachovy esence jsou kapky, které se užívají vnitřně. Jde o soubor 38 květových esencí, které kolem roku 1930 objevil anglický lékař Dr. Edward Bach.

Jak fungují?

Harmonizují

Bachovy esence harmonizují naše emoce. Mohou také pomoci nastartovat samoléčivé síly organismu, zlepšit hojení, rekonvalescenci.

Stabilizují

Tím, že nás harmonizují, nás stabilizují. Vrací nás zpátky k sobě.

Šetří naši energii

Velký přínos Bachových esencí vidím v tom, že nám šetří obrovské množství energie, které ztrácíme, zejména jdou-li emoce do extrému. Například když se nadměrně rozčilujeme nebo máme nadměrný strach.

Bachovy esence vrací emoce do rovnováhy, tak nám mohou ušetřit spoustu energie, která nám potom nebude chybět jinde.

Jak mohou Bachovy květové esence pomoci zmírnit nekontrolovatelné výbuchy hněvu a křiku na děti?

Je důležité zmínit, že Bachovy květové esence nic nepotlačují. Pracují tak, že harmonizují „negativní“ polarity. Pomáhají nám najít rovnováhu a vrátit se k sobě.

To znamená, že když nějakou ženu trápí nadměrný hněv, často vzteky vybuchuje a začne užívat Bachovy květové esence na tyto potíže, tak esence jí pomohou navrátit se zpět ke svému zdravému hněvu. Neznamená to, že už se nikdy nerozčílí. Nastane-li situace, ve které bude hněv legitimní, pocítí ho a vyjádří. Esence jí však pomohou najít rovnováhu mezi dvěma extrémy, kdy jeden extrém je příliš mnoho hněvu a druhý extrém je žádný hněv, kdy je mi vše jedno.

Znamená to, že po užívání bachovek budeme zažívat emoce ve zdravé míře, protože hněv i agresivita k nám patří. Je to jedna z mnoha emocí. Troufnu si tvrdit, že zrovna agresivita je emoce, která nás může opravdu zachránit i co se týče skutečné záchrany našeho života.

Jsou nějaké esence, které jsou určené přímo na hněv, nebo je to individuální a je třeba míchat esence na míru klientce podle toho, v jakých situacích křičí, z jakých důvodů křičí nebo vybuchuje? Tuším, že oboje.

Ano. Existují esence určené přímo na hněv a agresivitu. Zároveň je vhodné zohlednit individuální situaci.

 

Konkrétní esence na hněv

Esence Cesmína ostrolistá (Holly)

Na silné emoce je hlavně esence Cesmína. Je na hněv, zuřivost, agresivitu, nenávist, žárlivost.

Esence Vrba žlutá (Willow)

Vrba je z mého subjektivního pohledu na horší formu agrese, což je agrese pasivní.

Vrba je pro lidi, kteří jsou ukřivdění. Cítí se jako oběti osudu. Je to takové to: „Já chudinka.“, „Mně všichni ubližují.“, „Můžou za to oni.“

Říká se, že Cesmína (ta první na silnou agresi) hoří a že vrba doutná. Ale doutnání je v podstatě horší.

Pasivní agrese, to je člověk, který se ti usmívá do obličeje, a když se otočíš, tak ti v nekontrolovatelném vzteku vrazí kudlu do zad. Navíc má mnohem větší destruující potenciál. Člověka, který jí trpí, může v krajních případech vést až k pokusům o sebedestrukci.

Esence Slíva třešňová (Cherry Plum)

Slíva je na opravdu extrémní výbuchy hněvu a agrese, hlavně potlačené.

Je to esence na strach ze ztráty kontroly a dává se hodně třeba maminkám, které mají náběhy na laktační psychózu a podobné silné stavy, kdy by už opravdu mohly někomu ublížit, miminku či sobě.

Většinou, když se to chytne včas, tak stačí Cesmína a do stavu Slívy to nemusí dojít.

Esence Netýkavka (Impatiens)

Ještě mě napadá esence na netrpělivost: Netýkavka, protože netrpělivost a pocit, že všichni dělají všechno pomalu, může vést k podrážděnosti, napětí a přesmyknout se do Cesmíny – do agrese, hněvu, zuřivosti, nenávisti.

 

Zohlednění individuální situace a toho, co je v pozadí

S Bachovými esencemi by se však mělo pracovat komplexně, proto pokud žena přijde na sezení a řeší tyto emoce, tak mě vždy zajímá proč. Ptám se: Proč se tak často rozčilujete? Proč křičíte na děti? Neptám se na to kvůli tomu, že bych byla tak zvědavá, ale protože hledám, co je za tím.

Moje zkušenost z praxe ukazuje, že je za tím velmi často únava. Je-li tomu tak, neošetřujeme bachovkami pouze akutní stavy, ale i únavu.

Pokud je žena dlouhodobě vyčerpaná a my bychom řešily pouze její nekontrolovatelné výbuchy a agresivitu, byla by to poloviční práce. Odstranila by se sice agrese, ale pokud by tam zůstalo vyčerpání, agrese, která z něho pramení, by se pravděpodobně vrátila do čtvrt nebo půl roku zpět. Byl by z toho začarovaný kruh.

Každý kvalitní praktik Bachových esencí proto pracuje i s příčinami. Neošetřuje pouze to akutní, ale hledá, co se za tím skrývá, a to ošetří též.

 

Může si posluchačka naordinovat esence sama?

Může si posluchačka sama naordinovat esenci, případně kombinaci esencí jen na základě toho, co teď slyšela v rozhovoru nebo je konzultace s odborníkem nutná, třeba právě proto, aby zvážil i pozadí situace?

Může sama, ale konzultace s odborníkem je výhodná z několika důvodů:

  1. Ekonomické hledisko

Každá jednotlivá lahvička s mateřskou tinkturou (= jednou konkrétní esencí) stojí kolem 300 Kč. Do směsi na míru je možné dát až 7 různých esencí. Když si to vynásobíš, vyjde ti několikanásobně vyšší číslo. Za tu cenu by už člověk mohl mít konzultaci, i kdyby šel k sebedražšímu praktikovi. To si lidé někdy neuvědomí.

Ty jako laik navíc nemáš šanci dané esence vypotřebovat, pokud je pravidelně neberou i tvoji příbuzní.

Co se týče ekonomického faktoru, je tedy daleko levnější zajít k odborníkovi, který má celou sadu esencí a vybere ti, co potřebuješ.

  1. Náhled

Odborník je navíc z mého pohledu daleko víc schopný nahlédnout pozadí a souvislosti než člověk, který je v dané situaci, nemá od ní odstup a zkušenosti.

I já jako odborník se ještě dnes radím o některých bachovkách pro sebe s někým, kdo na to vidí zvenku a má odstup.

Odborník není papež

Zároveň si ale nemyslím, že praktik Bachovy terapie je papež a bez něho se klient ani nevysmrká.

Jsou lidé, kteří jsou velmi intuitivní, stačí jim pár informací a jsou schopni namíchat si kapky sami. Z ekonomického hlediska to ale moc výhodné není.

Pokud žena neřeší peníze, může si klidně koupit celou sadu a kapky si namíchat. Není na tom co zkazit. Nesprávně vybrané bachovky sice nepomůžou, ale ani neuškodí. Projdou tělem a vyloučí se močí.

 

Krizová esence

Pokud chce člověk začít s bachovkami sám bez návštěvy odborníka, doporučuji začít Krizovou esencí. Je to univerzální esence. Prodává se už namíchaná, koupit si ji může každý a spotřebuje ji případně kdokoli z rodiny.

Krizová esence je na všechny pocity subjektivní krize. Lze ji dát dítěti, když si rozbije kolínko a brečí, manželovi, když má stres v práci, a sobě samé v jakékoli situaci, kterou pro sebe vyhodnotím jako krizovou a stresující. Nemusí to být hned nějaká obrovská traumata.

Krizovka toho spláchne spoustu. Může se ale stát, že na něco dosah nemá. Pak je na místě zajít si k odborníkovi a nechat si namíchat užívací lahvičku se směsí na míru. A to neříkám proto, že bych měla málo klientů.

Správné dávkování aneb není nefungující krizovka

Jak se má krizovka užívat? Kápnout si 4 kapky a stačí jednou nebo kapat až do té doby, než krize pomine, nebo jak se krizovka dávkuje?

To je dobrá otázka. Často se mi stává, že chodí lidi a říkají: „No to mi nedávejte. To na mne vůbec nefungovalo.“ a já pak zjistím, že si ji špatně dávkovali. Bohužel ne všude, kde je krizovka k dostání, jsou odborníci, kteří jsou schopni vám říct, jak ji máte správně užívat.

Krizovka je buď v kapkách nebo ve spreji. Jedna dávka z kapek jsou 4 kapky, ze spreje 2 stříknutí.

Platí, že čím větší subjektivní zátěž, diskomfort, nepohodlí či stres, tím častěji se musí dát.

Já doporučuji klientům ze začátku co 3–5 minut 4 kapky nebo 2 stříknutí ze spreje, tzn. jednu dávku. A pak jenom vnímat, co to se mnou udělalo. Stačí to? Nestačí? Potřebuji si ještě přikápnout?

Pokud je to něco opravdu závažného, například vážná nemoc, úmrtí v rodině, vyhazov z práce či cokoli jiného, co daný člověk vnímá jako závažné, tak je vhodné si během dne ještě mnohokrát přidat další dávku.

Zastávám názor, že není nefungující krizovka. Lidi jen často nevědí, jak ji dávkovat. A to je velká škoda, protože pak ji postaví doma do kredence a říkají: „No to je pěkná blbost. Ty bachovky nefungují.“

Moje zkušenost je, že když se podá včas a dostatečně se nadávkuje, tak je schopna zastavit i panickou ataku. Samozřejmě je pak ale třeba řešit i příčiny a pozadí ataky. To samotná krizovka neumí. Může ale být, resp. bachovky obecně jedním ze stavebních kamenů práce na daných potížích.

Kapat sobě nebo dítěti? Za jak dlouho lze očekávat změny, v jakém rozsahu a proč někomu bachovky nefungují? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v druhé části rozhovoru.

Chcete se podělit o své dojmy a zkušenosti? Máte dotaz? Pište do komentářů:

comments

Níže zadejte své křestní jméno a e-mail

 

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

 

 

Váš e-book už je na cestě k vám!

Níže zadejte svůj e-mail.

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Mgr. Pavla Kupčo, IČ: 04883187, se sídlem K parku 298, 251 01 Nupaky) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!