Bioenergetická cvičení sice vytvořil chlap, rozhodně to ale není jen čistě chlapská záležitost. V tomto článku bych vám ráda ukázala, jak úžasnou podporou mohou být pro nás matky.

Že mohou pomoci k početí i k porodu, jsem už zmiňovala v jednom z předchozích článků.

Zde je 7 dalších důvodů, proč vám udělají dobře:

1. Dodají vám energii

A upřímně, kdo může potřebovat energii víc než my, matky, jejichž spánek je narušován kojením, přebalováním nebo dítětem, které potřebuje čůrat či se mu zdá zrovna děsivý sen? I v případě klidných nocí, je těch hodin spánku často méně, než bychom potřebovaly. Času málo, tak leccos doháníme po nocích. Ranní budíček je však neúprosný. I o víkendu. 😉

Ale stačí jeden cvik a už si nemusíte dělat kafe.

2. Pomohou vám rozpouštět napětí a stres.

Že být matkou je někdy sakra náročné a přináší to stres asi netřeba povídat. Cviky pomáhají napětí rozpouštět. Při pravidelném cvičení je dost pravděpodobné, že ucítíte úlevu v místech, kam jste zvyklé ukládat stres (mohou to být například trapézy i další části ramen a zad, krk, ale i čelisti, kotníky a další části těla).

3. Zharmonizují dávání a braní ve vašem životě.

Když pečujeme o dítě, dlouhodobě energii (v nejrůznějších podobách) hlavně vydáváme. Jasně, ty jejich úsměvy, objetí, roztomilá slůvka, jiskřičky v očích… Netvrdím, že nedostáváme nic zpět, je tu však výrazný nepoměr. Mnohem více v tomto období dáváme než bereme. Bioenergetická cvičení vám pomohou dávat sobě, brát pro sebe. Nabít baterky. Napojit se na svůj zdroj a dotankovat nádrž.

4. Přivedou vás ke zdroji všeho, co potřebujete.

Pomohou vám napojit se na vnitřní zdroj, který máte samy v sobě – najít vlastní studnu, pramen živé vody a moudrosti. Takže už nebudete tolik závislé na názoru okolí, moudrých knih či článků – samy budete nejlépe vědět, co potřebujete. A časem budete i vědět, jak si to dodat.

voda

5. Pomohou vám stát se laskavější – k sobě, k dětem, k partnerovi i k tchyni 😉

Bioenergetická cvičení pomáhají plně se přijímat a dát si dostatek lásky, zacházet se sebou laskavě.

To, jak bylo zacházeno s námi, se pro nás stává normou, které se většinou chtě nechtě přibližujeme. Jedeme v kolejích, které vystavili naši rodiče (a ti je stavěli po vzoru svých rodičů a ti zas svých). A tak se často po zbytek života k sobě chováme stejně, jak se k nám chovali naši rodiče. A stejně se chováme i k našim dětem.

Samozřejmě občas se nám podaří trať trochu odklonit, někde přidat, jinde ubrat, ale asi samy víte, jak jsou takovéto změny těžké. A někdy, abychom se vyhnuly na trati stromům na jedné straně, kam stále najížděli naši rodiče a nás to nesmírně štvalo, to stočíme tak, že zas bouráme do těch, které rostou na straně druhé. Není to lehké.

Podle mne je řešením začít od sebe. Někdy se chceme chovat ke svým dětem jinak, ale k sobě se chováme stále tak, jako se k nám chovali naši rodiče. Zapomínáme, že děti se učí hodně nápodobou.

Bioenergetická cvičení vás naučí laskavějšímu zacházení.

Stanete se laskavější k sobě samým. Jsem přesvědčena, že to potřebujeme všechny – mít se rády, být si podporou i oporou. Nebýt na sebe příliš tvrdé, ale ani k sobě lhostejné. Podporovat se v růstu a jednat se sebou s láskou.

Naučíme-li se krok po krůčku jednat se sebou samými laskavěji, bude to pronikat téměř samo i do všech našich dalších vztahů. Až když se naučíme dát lásku sobě samým, budeme ji schopny plně rozdávat dál.

happiness-987394_960_720

6. Osvobodí vás ze zajetí hněvu či smutku a pomohou vám zažívat více radosti  a potěšení.

Pokud zažíváme v životě přemíru nepříjemných emocí a je jedno, zda je to hněv, smutek či něco jiného, je dost pravděpodobné, že důvodem je, že jsme dosud něco nepřijaly a neodžily. Řešením je dovolit si danou emoci plně prožít. Až pak může odejít.

Někdy se ukáže, že pod tou jednou emocí (například hněvem) je ještě jiná (například smutek) či několik jiných. Dokud je budeme potlačovat, budou nám brát energii a stejně se čas od času připomínat. Někdy důrazněji, než se nám líbí.

Bioenergetická cvičení pomáhají emoce vyjádřit a prožít. Procítit je v těle a nechat energii, kterou váží, vybít a emoci odejít.

Výborně se osvědčují jako terapie, ale i prevence výbuchů hněvu. Jsou vhodné i při úzkostech a depresích  – nejen těch klinicky diagnostikovaných. Pomohou i při podzimní nenáladě, při vánočním shonu, jarní únavě.  Také jsou s to povzbudit vaši sexualitu. Říkáte si, že po 10 letech manželství a třech dětech už vám jen tak něco nepomůže? Třeba se budete divit. 😉

7. Pomohou vám žít více tak, jako žijí vaše děti –  tady a teď, svobodně a naplno

Pravidelné cvičení bioenergetických cvičení vám pomůže přestat kontrolovat to, co není třeba kontrolovat. Obnovují spontánní reakce. A učí být skutečně přítomní v tom, co právě děláme. Být naplno, žít naplno.

Pavla Kupčo

Chcete se podělit o své dojmy a zkušenosti? Máte dotaz? Pište do komentářů:

comments

Níže zadejte své křestní jméno a e-mail

 

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

 

 

Váš e-book už je na cestě k vám!

Níže zadejte svůj e-mail.

Pošlu Vám e-book Z bouchajícího papiňáku laskavou mámou. A spolu s ním získáte i pravidelnou dávku inspirace, jak žít šťastněji a vyrovnaněji (nejen) s dětmi.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Mgr. Pavla Kupčo, IČ: 04883187, se sídlem K parku 298, 251 01 Nupaky) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

You have Successfully Subscribed!